Karhunhaukkutaipumuskokeen säännöt ja ohjeet

KARHUNHAUKKUTAIPUMUSKOKEEN SÄÄNNÖT JA OHJEET

Hyväksytään SKL-FKK:n valtuustossa 3.5.2003
Voimassa 1.8.2003 alkaen

1 § KOKEIDEN TARKOITUS
Karhunhaukkutaipumuskokeiden tarkoitus on saada selville koirien karhunmetsästysominaisuudet jalostusta ja karhunmetsästystä varten sekä testata koiria niin, että niitä voidaan tarvittaessa käyttää viranomaisten apuna vahingoittuneiden tai häiriintyneiden karhujen poistoon.

2 § JÄRJESTÄMISLUPA
Näitä sääntöjä noudatetaan SKL-FKK:n ja kennelpiirien myöntämissä karhunhaukkutaipumuskokeissa.

3 § KOKEEN JÄRJESTÄMINEN
Kokeen järjestäjänä toimii kennelpiiri. Järjestelyistä huolehtii kennelpiirin valitsema koetoimikunta, esimerkiksi kennelpiirin hirvikoirajaosto

4 § OSALLISTUMISOIKEUS
Kokeisiin saavat osallistua rekisteröidyt metsästyspystykorvat ja ne rodut, joille SKL-FKK:n hallitus on erikseen myöntänyt osallistumisoikeuden. Kokeeseen ei saa osallistua sairas koira eikä kiimainen narttu. Kantava narttu ei saa osallistua kokeisiin kolmeakymmentä ( 30 ) vuorokautta ennen odotettua penikoimista eikä myöskään ennen kuin neljäkymmentäkaksi ( 42 ) vuorokautta penikoimisesta on kulunut. Rokotusten ja tunnistusmerkinnän osalta noudatetaan SKL-FKK:n voimassa olevia määräyksiä. Koetoimikunnan ja ylituomarin on tarkistettava osallistumisoikeus. Jo hyväksytysti läpäissyt koira ei voi osallistua kokeeseen.

5 § ILMOITTAUTUMINEN
Kokeeseen ilmoittaudutaan nimetylle ylituomarille puhelimitse, kun arvostelu aloitetaan. Arvostelu katsotaan aloitetuksi, kun koira lasketaan irti karhun jäljelle tai todetaan koiran työskentelevän karhulla.
Ilmoittautuminen tehdään sen kennelpiirin nimetylle ylituomarille, jonka alueella arvostelu aloitetaan.

6 § OSALLISTUMISMAKSU
Kennelpiiri voi periä kultakin osallistuvalta koiralta kohtuulliseksi katsottavan osanottomaksun. Osanottomaksun tarkoitus on peittää kokeen järjestelyistä aiheutuvat yleiskulut.

7 § YLITUOMARI
Koetta johtaa SKL-FKK:n hyväksymä karhunhaukkutaipumuskokeen ylituomari. Ylituomarin on oltava SKL-FKK:n ja rotujärjestön (Suomen Pystykorvajärjestön SPJ, Suomen Harmaahirvikoirajärjestö SHHJ tai Suomen Laikajärjestö SLJ ) jäsen. Kennelpiiri nimeää koekaudelle 2 - 3 ylituomaria.

8 § PALKINTOTUOMARIT
Palkintotuomarit arvostelevat koiria kaksijäsenisinä ryhminä, joista ryhmää johtavalla tuomarilla tulee olla karhunhaukkutaipumuskokeiden palkintotuomarikortti. Tuomarikortin myöntää kennelpiiri henkilölle, jolla on voimassa oleva hirvenhaukkukokeiden palkintotuomarikortti ja joka on osallistunut karhunhaukkutaipumuskokeiden tuomarikurssille. Ryhmätuomarin on osallistuttava koulutukseen pätevyytensä ylläpitämiseksi. Toisena tuomarina voi toimia hirvenhaukkukokeiden palkintotuomari tai kokenut alan harrastaja. Molemmat tuomarit täyttävät itsenäisesti maastokorttia kokeen kulusta. Ryhmätuomarin on oltava SKL-SKK:n tai jonkin edellä mainitun rotujärjestön jäsen.

8.1 JÄÄVIYDET
Kulloinkin voimassa oleva SKL-FKK:n yleinen jääviyssääntö koskien näyttelyitä, kokeita ja kilpailuja Liite

9 § KOEMAASTOT
Koemaaston hankkii koiranohjaaja. Ennen koetta tulee varmistua siitä, että koemaastossa on karhuja.

10 § KOEAIKA
Koiraa voidaan kokeilla kulloinkin voimassa olevana virallisena karhunmetsästysaikana (20.8. - 31.10.). Koe voidaan suorittaa silloin, kun koemaastossa on todettu tai oletetaan oleskelevan karhun tai koiran todetaan työskentelevän karhulla.

11 § KOIRIEN ARVOSTELU
Palkintotuomariryhmä arvostelee koiran suorituksen. Lopputulos on joko hyväksytty tai hylätty. Pisteitä ja palkintosijoja ei anneta. Koiran arvostelun jälkeen tuomariryhmän on annettava välittömästi selvitys koetapahtumista ylituomarille.
Viikon kuluessa koesuorituksesta tehdään koepöytäkirja ja koirakohtainen pöytäkirja olipa suoritus hyväksytty tai hylätty

12 § VALITUKSET JA ERIMIELISYYDET
Kulloinkin voimassa oleva SKL-FKK:n muutoksenhaku Liite

13 § TULOSTEN TARKASTUS JA LÄHETTÄMINEN
Ylituomarin on lähetettävä tarkastamansa ja vahvistamansa koepöytäkirja sekä koirakohtainen pöytäkirja viikon kuluessa suorituksesta kennelpiirille.

14 § LOUKKAANTUMISET
Jos koira on loukkaantunut sellaisella tavalla, joka olennaisesti vaikuttaa sen suorituskykyyn on sen koe keskeytettävä.
Koiranohjaajan on selvitettävä päivystävien lääkärien toimipisteet ja ensiavun saantimahdollisuudet puhelinnumeroineen mahdollisimman pikaisen ensiavun saamiseksi ja kuljetuksen järjestämiseksi tarvittaessa ihmisten tai koiran loukkaantuessa.

15 § ERILLISOHJEET
Arvostelusta, ylituomarin, tuomarien, koetoimikunnan ja koiranohjaajan tehtävät määritellään tarkemmin SKL-FKK:n hallituksen hyväksymillä erillisillä ohjeilla.

16 § KARHUNHAUKKUTAIPUMUSKOE HIRVENHAUKKUKOKEEN YHTEYDESSÄ
Karhunhaukkutaipumuskoe voidaan myös suorittaa virallisen hirvenhaukkukokeen yhteydessä mikäli kyseisen kokeen ylituomari ja palkintotuomarit omaavat sääntöjen mukaisen pätevyyden.
Mikäli hirvenhaukkukokeen ylituomarilla ei ole karhunhaukkutaipumuskokeen ylituomaripätevyyttä on järjestäjän selvitettävä sen kennelpiirin nimetyt ylituomarit, jotka voivat toimia taipumuskokeen ylituomarina. Tarvittaessa koiranohjaaja voi kutsua maastoon karhunhaukkutaipumuskokeen ryhmätuomarioikeudet täyttävän palkintotuomarin, mikäli hirvenhaukkukokeen tuomariryhmässä ei sellaista ole.
Siirryttäessä hirvenhaukkukokeesta karhunhaukkutaipumuskokeeseen, ei enää voida siirtyä takaisin hirvenhaukkukokeeseen.

Sivun alkuun

KARHUNHAUKKUTAIPUMUSKOKEIDEN ARVOSTELU-
TOIMINTA- JA TULKINTAOHJEET

Voimassa 1.8.2003 alkaen

1. KOKEEN JÄRJESTÄMINEN
Kokeen järjestää kennelpiiri. Jokainen koesuoritus on oma kokeensa, josta täytetään myös koepöytäkirja

Koe voidaan järjestää myös karhunmetsästyksen yhteydessä. Hyväksyttyyn suoritukseen vaaditaan riittävä arvostelu ennen karhun kaatoa.

2. KOE-ERÄN ALOITTAMINEN
Koe-erä aloitetaan alueella, jossa oletetaan karhun oleskelevan tai jossa koiralla todetaan olevan karhutyöskentely käynnissä.

3. HAKU
Haku aloitetaan mahdollisuuksien mukaan tuulen alta oletetulta karhun oleskelupaikalta tai sen läheisyydestä. Jos karhun jäljet ovat tiedossa testataan koiran suhtautuminen jälkiin koira kytkettynä. Tämän jälkeen koira voidaan laskea karhun tuoreille jäljille tai hakemaan tuulen alta. Koira voidaan laskea myös näkyvissä olevalle karhulle. Haussa arvioidaan koiran taito ja halu löytää karhu. Arvostelussa on kiinnitettävä huomiota koiran käyttäytymiseen kun se saa karhusta hajun: Erityisesti on pantava merkille innostuuko koira hajusta. Jos karhun todetaan varmuudella olevan alueella ja koiran saavutettavissa, eikä koira saa siitä työskentelyä lopetetaan koe ja suoritus hylätään.

4. TYÖSKENTELY KARHULLA
Koiran löydettyä karhun seurataan tilanteen kehittymistä. Koiran löydettyä omatoimisesti karhun riittää taulukon mukainen työskentely hyväksyttyyn suoritukseen.

Puussa tai pesässä olevalla, tai alle vuoden ikäisellä karhulla tapahtuvaa työskentelyä ei arvostella.

Koiran työskentelyn perusteella ryhmän on voitava paikallistaa karhu.
Jos karhu karkottuu jo heti ensikosketuksesta, niin seurataan millä innokkuudella ja sitkeydellä koira seuraa karhua. Hyväksytyssä suorituksessa tulee koiran työskennellä karhulla jäljempänä olevan taulukon vaatimusten mukaisesti. Työskentely tulee varmuudella todeta. Hyväksytyssä suorituksessa voi olla sekä haukkua, että seuraamista. Saman koepäivän työskentely koostuu yhdestä jaksosta.

Jos koira ei löydä omatoimisesti karhua, vaan löytö on tapahtunut ryhmän avustuksella, niin hyväksyttyyn suoritukseen vaaditaan 50 % korkeampi suoritus. Tätä sovelletaan myös tapauksessa, että koira löydetään karhutyöskentelystä, eikä hakua ja löytöä ole voitu arvostella.

Karhuhaukun alettua kiinnitetään huomiota millaisessa maastossa työskentely tapahtuu. Peitteisessä maastossa voi koiran työskentely olla varovaista ja vaikuttaa araltakin, joka kumminkin saattaa muuttua karhun siirryttyä avarampaan maastoon.

Koe voidaan suorittaa myös pimeässä, mutta tällöin on varmistuttava siitä, että haukussa on karhu.

Koiran työskentelyä karhulla arvostellaan enintään 300 minuuttia.

6. SEURAAMISEN RASTITUSOHJE
Seuraa yli 5 km: sitkeä; seuraa 2-5 km: keskinkertainen; seuraa alle 2 km: lyhyttä

7. APUVÄLINEET
Kaikki mahdolliset tekniset apuvälineet, jotka helpottavat koesuorituksen seuraamista ovat sallittuja. Työskentelyä arvosteltaessa tulisi tukeutua karttaan

8. KOKEESEEN OSALLISTUJAN VASTUU
Jokainen kokeeseen osallistuja toimii kokeessa omalla vastuullaan. Kokeen järjestäjä ei vastaa mahdollisista vahingoista, joita voi sattua koiralle, koiranohjaajalle, tuomareille tai oppaalle.

TUOMARIKOULUTUS

Tuomareiden kouluttamisessa toimitaan SKL-FKK:n hallituksen hyväksymän "Palkinto-, arvostelu- ja ylituomareiden koulutus ja pätevöiminen sekä toiminta-ohjeen" mukaan. Karhunhaukkutaipumuskokeen palkintotuomarin on oltava pätevöity hirvenhaukkukokeen palkintotuomari ja karhunhaukkutaipumuskokeen ylituomarin on oltava hirvenhaukkukokeen ylituomari.

YLITUOMARIN TOIMINTAOHJE

1. Ylituomari vastaa kokeen virheettömästä kulusta ja huolehtii siitä, että arvostelu tulee suoritetuksi oikein ja yhdenmukaisesti.

2. Esitä koetoimikunnalle ylituomarikortti ja todistukset vaadittavista jäsenyyksistä.

3. Arvostelun alkamisilmoittamisen yhteydessä voit antaa toimintaohjeita tuomariryhmälle. Arvostelun purkutilaisuus voi samalla olla myös tuomareiden koulutustilaisuus, johon osallistumisesta tehdään merkintä palkintotuomarikorttiin.

Tuomarikoulutuksen yhteydessä on painotettava karhun erilaisuutta ja vaarallisuutta koe-eläimenä. Karhuhaukkua ei tule uhkarohkeasti lähestyä.

4. Tarkista purkutilaisuudessa koirien rekisterikirjat, rokotustodistukset ja palkintotuomareiden tuomarioikeudet ja jäsenyydet. Valvo, ettei kokeeseen osallistu koiria, joiden rokotukset ja tunnistusmerkintä ei ole kunnossa.

5. Tarkista tuomareiden jääviydet

6. Koesuorituksen jälkeen ota tuomariryhmä kokonaisuudessaan vastaan. Perehdy kokeen tapahtumiin ja niiden vaikutukseen kokonaissuoritukseen. Selvitä tuomariryhmältä, että millä tavoin suoritus on todettu ja varmistuttu koe-eläimestä. Epäselvissä tapauksissa kuuntele myös koiranohjaajan mielipide. Valvo, että arvostelu tapahtuu sääntöjen ja arvosteluohjeiden mukaan.

7. Erimielisyyksien ilmetessä yritä päästä heti nopeaan eri osapuolia tyydyttävään sopuratkaisuun.

8. Valvo, että palkintotuomareiden nimikirjoitukset tulevat koirakohtaiseen pöytäkirjaan, ainakin ryhmätuomarin nimikirjoitus omakätisesti.

9.Tee koepöytäkirjaan ylituomarin kertomus, huomioiden kokeen tapahtumat.

10. Muista, että jokainen koe on arvokas kenneltilaisuus. Johda koetta hyvän kennelhengen mukaisesti.

11. Varaa koetarvikkeet, kuten maastokortit, koirakohtaiset pöytäkirjat, koepöytäkirjat ja koesääntöjä tuomareiden saataville.
12. Tarkasta ja lähetä tulokset edelleen koepöytäkirja täyttöohjeen mukaisesti.

PALKINTOTUOMARIN TOIMINTAOHJE

1. Pidä yllä tuomaritaitojasi osallistumalla mahdollisuuksien mukaan tuomarin tehtäviin ja säilytä tuomarinoikeutesi osallistumalla sinulle suunnattuun tuomareiden jatkokoulutukseen vähintään joka toinen kerta niitä järjestettäessä.

2. Tutustu huolella sääntöihin ja arvosteluohjeisiin.

3. Varaa mukaasi muistiinpanovälineet, sääntökirja ja muut tarvittavat välineet. Koetapahtuman kirjaamisessa huomioi kaikki koirakohtaiseen pöytäkirjaan talletettavat asiat. Muistiinpanovälineenä parhaiten toimii hirvenhaukkukokeen maastokortti tai koirakohtaisen pöytäkirjan kopio.

4. Selvitä oppaan ja koiranohjaajan kanssa karhun todennäköinen sijainti ja mahdollinen kulkusuunta. Anna ryhmälle ohjeet toimenpiteistä kokeen aikana.

5. Karhun löydyttyä selvitä heti löytömatka ja tulkintasi siitä koiranomistajalle. Uhkarohkeaa haukun lähestymistä tulee välttää.

6. Esitä ylituomarille välittömästi selvitys kokeen kulusta. Kerro millä tavoin suoritus on todettu, perustuuko arvostelu näkö-, kuulo- vai jälkihavaintoihin.
7. Allekirjoita koepöytäkirja.

8. Käyttäydy esimerkillisesti koiranomistajaa ja muita kokeeseen osallistuvia kohtaan.

KOIRANOHJAAJAN TOIMINTAOHJE

1. Ilmoittaudu kokeeseen sääntöjen määräämällä tavalla. Maksa koemaksu ajallaan järjestäjän antaman ohjeistuksen mukaan.

2. Esitä ylituomarille koiran rekisterikirja, rokotustodistukset ja mahdolliset muut asiapaperit.

3. Varaa koepäivää varten tarvittavat varusteet mukaan.

4. Kuljeta koeryhmä mahdollisuuksien mukaan maastoon ja neuvottele tarvittaessa muista kuljetusjärjestelyistä tai tapaamispaikoista.

5. Tee oppaan kanssa kulkusuunnitelma.

6. Esitä koeryhmälle toivomuksesi ryhmän kulkujärjestyksestä ja kulkunopeudesta.

7. Anna ryhmän suorittaa arvostelu häiritsemättä sitä liiallisilla toivomuksilla.

8. Älä turhaan selvittele koirasi aikaisempia ansioita.

9. Voit ohjata koirasi suoritusta viittauksin, vihellyksin ja käskyin. Muut rankaisu- ja ohjaustoimet ovat kiellettyjä.

10. Ilmoita mielipiteesi ja arviosi ryhmän tulkinnoista heti kunkin tapahtuman jälkeen, kun esim. matkoista ja ajoista maastossa keskustellaan.

11. Muista, että saat kytkeä koiran vain palkintotuomarin luvalla, keskeyttäessäsi kokeen tai koiran joutuessa erityiseen vaaratilanteeseen. Kytke koira kokeen päättymisen jälkeen ja kuljeta koeryhmä pois maastosta.

12. Allekirjoita ylituomarin esittämä koirakohtainen pöytäkirja ja siinä esiintyvät tiedot.

13. Osallistu kokeen päätöstilaisuuteen koekoiran kanssa, että sen tunnistusmerkintä voidaan tarkastaa.

14. Käyttäydy kokeessa esimerkillisesti tuomariryhmää, opasta, toisia koiranomistajia ja kaikkia muitakin läsnäolijoita kohtaan, niin kuin toivoisit heidän käyttäytyvän sinua kohtaan.

15. Selvitä hälytyspalvelun ja ensiavun mahdollisimman nopea saaminen mahdollisesti loukkaantuneille.

Sivun alkuun